Panasonic Electronic Components ECQ-E4104JF
Part No.:
ECQ-E4104JF
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ECQ-E4104JF.pdf
Description:
CAP FILM 0.1UF 5% 400VDC RADIAL
Shipping
ECQ-E4104JF Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Package/Case:
Radial
Capacitance:
0.1 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
400V
Dielectric Material:
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.472" L x 0.248" W (12.00mm x 6.30mm)
Height - Seated (Max):
0.512" (13.00mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)