Panasonic Electronic Components ECQ-E2155KF
Part No.:
ECQ-E2155KF
Datasheet:
ECQ-E2155KF.pdf
Description:
CAP FILM 1.5UF 10% 250VDC RADIAL
Shipping
ECQ-E2155KF Specifications
Capacitance:
1.5 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
250V
Dielectric Material:
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension:
0.728" L x 0.354" W (18.50mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max):
0.701" (17.80mm)
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)