Panasonic Electronic Components ECQ-E2105JF
Part No.:
ECQ-E2105JF
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ECQ-E2105JF.pdf
Description:
CAP FILM 1UF 5% 250VDC RADIAL
Shipping
ECQ-E2105JF Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Package/Case:
Radial
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
250V
Dielectric Material:
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.728" L x 0.291" W (18.50mm x 7.40mm)
Height - Seated (Max):
0.630" (16.00mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)