Panasonic Electronic Components ECQ-E1824JF
Part No.:
ECQ-E1824JF
Datasheet:
ECQ-E1824JF.pdf
Description:
CAP FILM 0.82UF 5% 100VDC RADIAL
Shipping
ECQ-E1824JF Specifications
Capacitance:
0.82 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
100V
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.472" L x 0.236" W (12.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.571" (14.50mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)