Panasonic Electronic Components ECQ-E1475KF
Part No.:
ECQ-E1475KF
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ECQ-E1475KF.pdf
Description:
CAP FILM 4.7UF 10% 100VDC RADIAL
Shipping
ECQ-E1475KF Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Package/Case:
Radial
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
100V
Dielectric Material:
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
1.024" L x 0.295" W (26.00mm x 7.50mm)
Height - Seated (Max):
0.709" (18.00mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.886" (22.50mm)