Panasonic Electronic Components ECH-U1C563GX5
Part No.:
ECH-U1C563GX5
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Film Capacitors
Package:
1210 (3225 Metric)
Datasheet:
ECH-U1C563GX5.pdf
Description:
CAP FILM 0.056UF 2% 16VDC 1210
Shipping
ECH-U1C563GX5 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Package/Case:
1210 (3225 Metric)
Capacitance:
0.056 µF
Tolerance:
±2%
Voltage Rating - AC:
11V
Voltage Rating - DC:
16V
Dielectric Material:
Polyphenylene Sulfide (PPS), Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.067" (1.70mm)