Panasonic Electronic Components ECH-U1C472GX5
Part No.:
ECH-U1C472GX5
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
ECH-U1C472GX5.pdf
Description:
CAP FILM 4700PF 2% 16VDC 0805
Shipping
ECH-U1C472GX5 Specifications
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Capacitance:
4700 pF
Tolerance:
±2%
Voltage Rating - AC:
11V
Voltage Rating - DC:
16V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
0.043" (1.10mm)