Panasonic Electronic Components ECH-U1C102GX5
Part No.:
ECH-U1C102GX5
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Film Capacitors
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
ECH-U1C102GX5.pdf
Description:
CAP FILM 1000PF 2% 16VDC 0603
Shipping
ECH-U1C102GX5 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Capacitance:
1000 pF
Tolerance:
±2%
Voltage Rating - AC:
11V
Voltage Rating - DC:
16V
Dielectric Material:
Polyphenylene Sulfide (PPS), Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
0.033" (0.85mm)