Everlight Electronics Co Ltd EADSF056BA0
Part No.:
EADSF056BA0
Manufacturer:
Everlight Electronics Co Ltd
Category:
LED Character and Numeric
Package:
12-SMD, No Lead
Datasheet:
EADSF056BA0.pdf
Description:
DISP 7-SEG 0.56" QUAD BLUE 12SMD
Shipping
EADSF056BA0 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Everlight Electronics Co Ltd
Series:
Package/Case:
12-SMD, No Lead
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Display Format:
Number of Characters:
4
Size / Dimension:
0.669" H x 1.969" W x 0.148" D (17.00mm x 50.00mm x 3.75mm)
Digit/Alpha Size:
0.56" (14.22mm)
Display Type:
7-Segment
Common Pin:
Common Cathode
Color:
Blue
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
3V
Current - Test:
20mA
Millicandela Rating:
37.2mcd
Wavelength - Peak:
468nm
Power Dissipation (Max):
110mW