Everlight Electronics Co Ltd EADCS039BA0
Part No.:
EADCS039BA0
Manufacturer:
Everlight Electronics Co Ltd
Category:
LED Character and Numeric
Package:
10-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
EADCS039BA0.pdf
Description:
DISP 7-SEG 0.39" SGL BLUE 10DIP
Shipping
EADCS039BA0 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Everlight Electronics Co Ltd
Series:
Package/Case:
10-DIP (0.300", 7.62mm)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Display Format:
Number of Characters:
1
Size / Dimension:
0.508" H x 0.388" W x 0.276" D (12.90mm x 9.85mm x 7.00mm)
Digit/Alpha Size:
0.39" (10.00mm)
Display Type:
7-Segment
Common Pin:
Common Anode
Color:
Blue
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
3.3V
Current - Test:
20mA
Millicandela Rating:
3.2mcd
Wavelength - Peak:
468nm
Power Dissipation (Max):
110mW