Pulse Electronics DST7-120B60
Part No.:
DST7-120B60
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Power Transformers
Package:
Datasheet:
DST7-120B60.pdf
Description:
PWR XFMR LAMINATED 36VA TH
Shipping
DST7-120B60 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
Split Bobbin Plug-In
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Laminated Core
Voltage - Primary:
115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):
Parallel 60V, Series 120V
Current - Output (Max):
Parallel 600mA, Series 300mA
Primary Winding(s):
Dual
Secondary Winding(s):
Dual
Center Tap:
No
Power - Max:
36VA
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Size / Dimension:
66.80mm L x 55.63mm W
Height - Seated (Max):
39.62mm