Pulse Electronics DST6-56B36
Part No.:
DST6-56B36
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Power Transformers
Package:
Datasheet:
DST6-56B36.pdf
Description:
PWR XFMR LAMINATED 20VA TH
Shipping
DST6-56B36 Specifications
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
Split Bobbin Plug-In
Type:
Laminated Core
Voltage - Primary:
115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):
Parallel 28V, Series 56V
Current - Output (Max):
Parallel 700mA, Series 350mA
Primary Winding(s):
Dual
Secondary Winding(s):
Dual
Center Tap:
No
Power - Max:
20VA
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Size / Dimension:
57.15mm L x 47.24mm W
Height - Seated (Max):
36.58mm