Pulse Electronics DST5-120B39
Part No.:
DST5-120B39
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Power Transformers
Package:
Datasheet:
DST5-120B39.pdf
Description:
PWR XFMR LAMINATED 12VA TH
Shipping
DST5-120B39 Specifications
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
Split Bobbin Plug-In
Product Status:
Obsolete
Type:
Laminated Core
Voltage - Primary:
115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):
Parallel 60V, Series 120V
Current - Output (Max):
Parallel 200mA, Series 100mA
Primary Winding(s):
Dual
Secondary Winding(s):
Dual
Center Tap:
No
Power - Max:
12VA
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Size / Dimension:
47.24mm L x 39.62mm W
Height - Seated (Max):
36.58mm