Pulse Electronics DST4-24B18
Part No.:
DST4-24B18
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Power Transformers
Package:
Datasheet:
DST4-24B18.pdf
Description:
PWR XFMR LAMINATED 6VA TH
Shipping
DST4-24B18 Specifications
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
Split Bobbin Plug-In
Type:
Laminated Core
Voltage - Primary:
115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):
Parallel 12V, Series 24V
Current - Output (Max):
Parallel 500mA, Series 250mA
Primary Winding(s):
Dual
Secondary Winding(s):
Dual
Center Tap:
No
Power - Max:
6VA
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Size / Dimension:
41.40mm L x 33.27mm W
Height - Seated (Max):
33.27mm