Pulse Electronics DST3-120B37
Part No.:
DST3-120B37
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Power Transformers
Package:
Datasheet:
DST3-120B37.pdf
Description:
PWR XFMR LAMINATED 2.4VA TH
Shipping
DST3-120B37 Specifications
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
Split Bobbin Plug-In
Type:
Laminated Core
Voltage - Primary:
115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):
Parallel 60V, Series 120V
Current - Output (Max):
Parallel 40mA, Series 20mA
Primary Winding(s):
Dual
Secondary Winding(s):
Dual
Center Tap:
No
Power - Max:
2.4VA
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Size / Dimension:
35.05mm L x 28.70mm W
Height - Seated (Max):
30.23mm