Pulse Electronics DST2-20B44
Part No.:
DST2-20B44
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Power Transformers
Package:
Datasheet:
DST2-20B44.pdf
Description:
PWR XFMR LAMINATED 1.1VA TH
Shipping
DST2-20B44 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
Split Bobbin Plug-In
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Laminated Core
Voltage - Primary:
115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):
Parallel 10V, Series 20V
Current - Output (Max):
Parallel 110mA, Series 55mA
Primary Winding(s):
Dual
Secondary Winding(s):
Dual
Center Tap:
No
Power - Max:
1.1VA
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Size / Dimension:
28.70mm L x 28.70mm W
Height - Seated (Max):
23.86mm