Coto Technology DSS41A12B
Part No.:
DSS41A12B
Manufacturer:
Coto Technology
Category:
Reed Relays
Package:
Datasheet:
DSS41A12B.pdf
Description:
RELAY REED SPST 500MA 12V
Shipping
DSS41A12B Specifications
Manufacturer:
Coto Technology
Series:
DSS4
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Mounting Type:
Through Hole
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):
500 mA
Switching Voltage:
200VAC, 200VDC - Max
Coil Current:
12 mA
Coil Type:
Non Latching
Features:
Diode
Termination Style:
PC Pin
Seal Rating:
Must Operate Voltage:
8.6 VDC
Must Release Voltage:
1.5 VDC
Operate Time:
0.5 ms
Release Time:
0.5 ms
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C