Eaton - Electronics Division DRQ125-8R2-R
Part No.:
DRQ125-8R2-R
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Arrays, Signal Transformers
Package:
Nonstandard
Datasheet:
DRQ125-8R2-R.pdf
Description:
INDUCT ARRAY 2 COIL 8.048UH SMD
Shipping
DRQ125-8R2-R Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Series:
DRQ
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Number of Coils:
2
Inductance - Connected In Parallel:
8.048 µH
Inductance - Connected In Series:
32.19 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating - Parallel:
5.54 A
Current Rating - Series:
2.77 A
Current Saturation - Parallel:
7.86 A
Current Saturation - Series:
3.93 A
DC Resistance (DCR) - Parallel:
17.6mOhm
DC Resistance (DCR) - Series:
70.5mOhm
Shielding:
Shielded
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height:
0.236" (6.00mm)