Eaton - Electronics Division DRQ125-100-R
Part No.:
DRQ125-100-R
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Arrays, Signal Transformers
Package:
Nonstandard
Datasheet:
DRQ125-100-R.pdf
Description:
INDUCT ARRAY 2 COIL 9.654UH SMD
Shipping
DRQ125-100-R Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Series:
DRQ
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Number of Coils:
2
Inductance - Connected In Parallel:
9.654 µH
Inductance - Connected In Series:
38.62 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating - Parallel:
5.35 A
Current Rating - Series:
2.67 A
Current Saturation - Parallel:
7.17 A
Current Saturation - Series:
3.59 A
DC Resistance (DCR) - Parallel:
18.9mOhm
DC Resistance (DCR) - Series:
75.7mOhm
Shielding:
Shielded
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height:
0.236" (6.00mm)