Pulse Electronics DPC-40-110B26
Part No.:
DPC-40-110B26
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Power Transformers
Package:
Datasheet:
DPC-40-110B26.pdf
Description:
PWR XFMR LAMINATED 4.4VA TH
Shipping
DPC-40-110B26 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
PC Plug-In
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Laminated Core
Voltage - Primary:
115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):
Parallel 20V, Series 40V
Current - Output (Max):
Parallel 220mA, Series 110mA
Primary Winding(s):
Dual
Secondary Winding(s):
Dual
Center Tap:
No
Power - Max:
4.4VA
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Size / Dimension:
41.28mm L x 31.75mm W
Height - Seated (Max):
34.93mm