Pulse Electronics DPC-34-25B59
Part No.:
DPC-34-25B59
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Power Transformers
Package:
Datasheet:
DPC-34-25B59.pdf
Description:
PWR XFMR LAMINATED 1VA TH
Shipping
DPC-34-25B59 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
PC Plug-In
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Laminated Core
Voltage - Primary:
115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):
Parallel 17V, Series 34V
Current - Output (Max):
Parallel 50mA, Series 25mA
Primary Winding(s):
Dual
Secondary Winding(s):
Dual
Center Tap:
No
Power - Max:
1VA
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Size / Dimension:
25.40mm L x 34.93mm W
Height - Seated (Max):
21.08mm