Pulse Electronics DPC-230-5B45
Part No.:
DPC-230-5B45
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Power Transformers
Package:
Datasheet:
DPC-230-5B45.pdf
Description:
PWR XFMR LAMINATED 1.2VA TH
Shipping
DPC-230-5B45 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
PC Plug-In
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Laminated Core
Voltage - Primary:
115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):
Parallel 115V, Series 230V
Current - Output (Max):
Parallel 10mA, Series 5mA
Primary Winding(s):
Dual
Secondary Winding(s):
Dual
Center Tap:
No
Power - Max:
1.2VA
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Size / Dimension:
34.93mm L x 28.58mm W
Height - Seated (Max):
30.18mm