Signal Transformer DP-241-7-28
Part No.:
DP-241-7-28
Manufacturer:
Signal Transformer
Category:
Power Transformers
Package:
Datasheet:
DP-241-7-28.pdf
Description:
PWR XFMR LAMINATED 56VA CHAS MT
Shipping
DP-241-7-28 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Signal Transformer
Series:
Two-4-One™
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Laminated Core
Voltage - Primary:
115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):
28V
Current - Output (Max):
2A
Primary Winding(s):
Dual
Secondary Winding(s):
Single
Center Tap:
Yes
Power - Max:
56VA
Mounting Type:
Chassis Mount
Termination Style:
Solder, Quick Connect
Size / Dimension:
93.70mm L x 49.20mm W
Height - Seated (Max):
57.80mm