Pulse Electronics DP241-4-20A14
Part No.:
DP241-4-20A14
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Power Transformers
Package:
Datasheet:
DP241-4-20A14.pdf
Description:
PWR XFMR LAMINATED 6VA CHAS MT
Shipping
DP241-4-20A14 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
Chassis-Tran
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Laminated Core
Voltage - Primary:
115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):
20V
Current - Output (Max):
300mA
Primary Winding(s):
Dual
Secondary Winding(s):
Single
Center Tap:
Yes
Power - Max:
6VA
Mounting Type:
Chassis Mount
Termination Style:
Solder, Quick Connect
Size / Dimension:
60.45mm L x 35.05mm W
Height - Seated (Max):
37.75mm