Carlo Gavazzi Inc. DCB01CM24
Part No.:
DCB01CM24
Manufacturer:
Carlo Gavazzi Inc.
Category:
Time Delay Relays
Package:
Datasheet:
DCB01CM24.pdf
Description:
RELAY TIME DELAY 100HR 8A 250V
Shipping
DCB01CM24 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Carlo Gavazzi Inc.
Series:
DCB01
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Mounting Type:
DIN Rail
Relay Type:
Mechanical Relay
Function:
Programmable (Multi-Function)
Circuit:
SPDT (1 Form C)
Delay Time:
0.1 Sec ~ 100 Hrs
Contact Rating @ Voltage:
8A @ 250VAC
Voltage - Supply:
24 ~ 240VAC, 24VDC