Kingbright DC56-11GWA
Part No.:
DC56-11GWA
Package:
18-DIP (0.600", 15.24mm)
Datasheet:
DC56-11GWA.pdf
Description:
DISPLAY 7SEG 0.56" DBL GRN 18DIP
Shipping
DC56-11GWA Specifications
Package/Case:
18-DIP (0.600", 15.24mm)
Product Status:
Active
Size / Dimension:
0.750" H x 0.984" W x 0.315" D (19.05mm x 25.00mm x 8.00mm)
Digit/Alpha Size:
0.56" (14.22mm)
Color:
Green
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
2.2V
Current - Test:
20mA
Millicandela Rating:
11mcd
Wavelength - Peak:
565nm
Power Dissipation (Max):
62.5mW