Sensata Technologies, Inc. DBT72405TU
Part No.:
DBT72405TU
Manufacturer:
Sensata Technologies, Inc.
Category:
Reed Relays
Package:
Datasheet:
DBT72405TU.pdf
Description:
RELAY REED SPST-NC 5KV 24V
Shipping
DBT72405TU Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Sensata Technologies, Inc.
Series:
DB
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Through Hole
Coil Voltage:
24VDC
Contact Form:
SPST-NC (1 Form B)
Contact Rating (Current):
2 A
Switching Voltage:
3500VAC, 3500VDC - Max
Coil Current:
25.9 mA
Coil Type:
Non Latching
Features:
Termination Style:
PC Pin, Solder Turret
Seal Rating:
Must Operate Voltage:
20 VDC
Must Release Voltage:
4 VDC
Operate Time:
2 ms
Release Time:
3 ms
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C