Sensata Technologies, Inc. DBR71205U
Part No.:
DBR71205U
Manufacturer:
Sensata Technologies, Inc.
Category:
Reed Relays
Package:
Datasheet:
DBR71205U.pdf
Description:
RELAY REED SPST-NC 5KV 12V
Shipping
DBR71205U Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Sensata Technologies, Inc.
Series:
DB
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Through Hole
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
SPST-NC (1 Form B)
Contact Rating (Current):
3 A
Switching Voltage:
1000VAC, 1000VDC - Max
Coil Current:
50 mA
Coil Type:
Non Latching
Features:
Termination Style:
PC Pin
Seal Rating:
Must Operate Voltage:
9 VDC
Must Release Voltage:
1.25 VDC
Operate Time:
2 ms
Release Time:
3 ms
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C