Sensata Technologies, Inc. DAR72405U
Part No.:
DAR72405U
Manufacturer:
Sensata Technologies, Inc.
Category:
Reed Relays
Package:
Datasheet:
DAR72405U.pdf
Description:
RELAY REED SPST-NO 5KV 24V
Shipping
DAR72405U Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Sensata Technologies, Inc.
Series:
DA
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Through Hole
Coil Voltage:
24VDC
Contact Form:
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):
3 A
Switching Voltage:
1000VAC, 1000VDC - Max
Coil Current:
30.8 mA
Coil Type:
Non Latching
Features:
Termination Style:
PC Pin
Seal Rating:
Must Operate Voltage:
20 VDC
Must Release Voltage:
4 VDC
Operate Time:
3 ms
Release Time:
2 ms
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C