Laird Thermal Systems, Inc. DAC035-12-02-00-00
Part No.:
DAC035-12-02-00-00
Manufacturer:
Laird Thermal Systems, Inc.
Category:
Thermoelectric, Peltier Assemblies
Package:
Datasheet:
DAC035-12-02-00-00.pdf
Description:
THERMOELECT ASSY DIRECT-AIR 31W
Shipping
DAC035-12-02-00-00 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Laird Thermal Systems, Inc.
Series:
Cascade
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Heat Transfer Type:
Direct to Air
Power - Cooling:
31 W
Current:
4.8 A
Voltage:
12 V
Fan Location:
Warm Side
Power - Input:
58 W
Operating Temperature:
-10°C ~ 54°C
Weight:
2.6 lbs (1.2 kg)
Dimensions - Overall:
160mm L x 122mm W x 91mm H