Kingbright DA56-11SURKWA
Part No.:
DA56-11SURKWA
Manufacturer:
Kingbright
Category:
LED Character and Numeric
Package:
18-DIP (0.600", 15.24mm)
Datasheet:
DA56-11SURKWA.pdf
Description:
DISPLAY 7SEG 0.56" DBL RED 18DIP
Shipping
DA56-11SURKWA Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Kingbright
Series:
Package/Case:
18-DIP (0.600", 15.24mm)
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Display Format:
Number of Characters:
2
Size / Dimension:
0.984" H x 0.750" W x 0.268" D (25.00mm x 19.05mm x 6.80mm)
Digit/Alpha Size:
0.56" (14.22mm)
Display Type:
7-Segment
Common Pin:
Common Anode
Color:
Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
1.95V
Current - Test:
20mA
Millicandela Rating:
85mcd
Wavelength - Peak:
645nm
Power Dissipation (Max):
75mW