Celduc Inc. D71A2100
Part No.:
D71A2100
Manufacturer:
Celduc Inc.
Category:
Reed Relays
Package:
Datasheet:
D71A2100.pdf
Description:
REED RELAY 1A/5V
Shipping
D71A2100 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Celduc Inc.
Series:
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Mounting Type:
Through Hole
Coil Voltage:
5VDC
Contact Form:
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):
500 mA
Switching Voltage:
100VDC - Max
Coil Current:
10 mA
Coil Type:
Non Latching
Features:
Termination Style:
PC Pin
Seal Rating:
Must Operate Voltage:
3.75 VDC
Must Release Voltage:
0.8 VDC
Operate Time:
1 ms
Release Time:
50 µs
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C