Infineon Technologies CYRF8935A-24LQXC
Part No.:
CYRF8935A-24LQXC
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
RF Transceiver ICs
Package:
24-UFQFN Exposed Pad
Datasheet:
CYRF8935A-24LQXC.pdf
Description:
IC RF TXRX ISM>1GHZ 24QFN
Shipping
CYRF8935A-24LQXC Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
WirelessUSB™
Package/Case:
24-UFQFN Exposed Pad
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Type:
TxRx Only
RF Family/Standard:
General ISM > 1GHz
Protocol:
Modulation:
GFSK
Frequency:
2.4GHz
Data Rate (Max):
1Mbps
Power - Output:
1dBm
Sensitivity:
-87dBm
Memory Size:
Serial Interfaces:
SPI
GPIO:
Voltage - Supply:
1.9V ~ 3.6V
Current - Receiving:
18mA
Current - Transmitting:
13.7mA ~ 18.5mA
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C