Carlo Gavazzi Inc. CTD2X2005AXXX
Part No.:
CTD2X2005AXXX
Manufacturer:
Carlo Gavazzi Inc.
Category:
Current Sense Transformers
Package:
Datasheet:
CTD2X2005AXXX.pdf
Description:
CURRENT TRANSFORMER REV.17
Shipping
CTD2X2005AXXX Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Carlo Gavazzi Inc.
Series:
CTD-2X
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Frequency Range:
45Hz ~ 65Hz
Type:
Non-Invasive (Solid Core)
Current Rating (Amps):
200 A
Inductance:
ET (Volt-Time):
Turns Ratio - Primary:Secondary:
Current Ratio:
DC Resistance (DCR):
Ratings:
Mounting Type:
DIN Rail
Size / Dimension:
2.480" L x 2.205" W (63.00mm x 56.00mm)
Height - Seated (Max):
3.386" (86.00mm)