Sensata-Crydom CTB24-1200CWPT
Part No.:
CTB24-1200CWPT
Manufacturer:
Sensata-Crydom
Category:
TRIACs
Package:
TO-220-3
Datasheet:
CTB24-1200CWPT.pdf
Description:
TRIAC ALTERNISTOR 1.2KV TO220AB
Shipping
CTB24-1200CWPT Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Sensata-Crydom
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Triac Type:
Alternistor - Snubberless
Voltage - Off State:
1.2 kV
Current - On State (It (RMS)) (Max):
24 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
250A, 260A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
35 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
50 mA
Configuration:
Single
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)