Sensata-Crydom CTB16-1200SWPT
Part No.:
CTB16-1200SWPT
Manufacturer:
Sensata-Crydom
Category:
TRIACs
Package:
TO-220-3
Datasheet:
CTB16-1200SWPT.pdf
Description:
TRIAC SENS GATE 1.2KV 16A TO220
Shipping
CTB16-1200SWPT Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Sensata-Crydom
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Triac Type:
Logic - Sensitive Gate
Voltage - Off State:
1.2 kV
Current - On State (It (RMS)) (Max):
16 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
160A, 168A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
10 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
15 mA
Configuration:
Single
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)