Nidec Components Corporation CT-9EX502
Part No.:
CT-9EX502
Datasheet:
CT-9EX502.pdf
Description:
TRIMMER 5K OHM 0.5W PC PIN SIDE
Shipping
CT-9EX502 Specifications
Resistance:
5 kOhms
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Size / Dimension:
Rectangular - 0.378" x 0.217" Face (9.60mm x 5.50mm)