Nidec Components Corporation CT-9EX103
Part No.:
CT-9EX103
Datasheet:
CT-9EX103.pdf
Description:
TRIMMER 10K OHM 0.5W PC PIN SIDE
Shipping
CT-9EX103 Specifications
Resistance:
10 kOhms
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Size / Dimension:
Rectangular - 0.378" x 0.217" Face (9.60mm x 5.50mm)