Nidec Components Corporation CT-9EW202
Part No.:
CT-9EW202
Manufacturer:
Nidec Components Corporation
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
CT-9EW202.pdf
Description:
TRIMMER 2K OHM 0.5W PC PIN TOP
Shipping
CT-9EW202 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Nidec Components Corporation
Series:
CT9
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
2 kOhms
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Number of Turns:
18.0
Adjustment Type:
Top Adjustment
Resistive Material:
Cermet
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pins
Size / Dimension:
Rectangular - 0.378" x 0.217" Face (9.60mm x 5.50mm)