Nidec Components Corporation CT-9EP503
Part No.:
CT-9EP503
Datasheet:
CT-9EP503.pdf
Description:
TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN SIDE
Shipping
CT-9EP503 Specifications
Resistance:
50 kOhms
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Size / Dimension:
Square - 0.378" x 0.378" Face (9.60mm x 9.60mm)