Nidec Components Corporation CT-94EZ503
Part No.:
CT-94EZ503
Datasheet:
CT-94EZ503.pdf
Description:
TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN SIDE
Shipping
CT-94EZ503 Specifications
Resistance:
50 kOhms
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Size / Dimension:
Rectangular - 0.378" x 0.189" Face (9.60mm x 4.80mm)