Nidec Components Corporation CT-6ER501
Part No.:
CT-6ER501
Manufacturer:
Nidec Components Corporation
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
CT-6ER501.pdf
Description:
TRIMMER 500 OHM 0.5W PC PIN TOP
Shipping
CT-6ER501 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Nidec Components Corporation
Series:
CT6
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
500 Ohms
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Number of Turns:
1.0
Adjustment Type:
Top Adjustment
Resistive Material:
Cermet
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pins
Size / Dimension:
Square - 0.276" x 0.276" Face (7.00mm x 7.00mm)