Nidec Components Corporation CT-20EPB502
Part No.:
CT-20EPB502
Datasheet:
CT-20EPB502.pdf
Description:
TRIMMER 5K OHM 0.5W PC PIN SIDE
Shipping
CT-20EPB502 Specifications
Resistance:
5 kOhms
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Size / Dimension:
Rectangular - 0.350" x 0.276" Face (8.90mm x 7.00mm)