Nidec Components Corporation CT-20EPB500
Part No.:
CT-20EPB500
Datasheet:
CT-20EPB500.pdf
Description:
TRIMMER 50-50 OHM 0.5W PC PIN
Shipping
CT-20EPB500 Specifications
Resistance:
50 Ohms
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Size / Dimension:
Rectangular - 0.906" x 0.350" Face (23.00mm x 8.90mm)