Nidec Components Corporation CT-20EPB104
Part No.:
CT-20EPB104
Manufacturer:
Nidec Components Corporation
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
CT-20EPB104.pdf
Description:
TRIMMER 100KOHM 0.5W PC PIN SIDE
Shipping
CT-20EPB104 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Nidec Components Corporation
Series:
CT20
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
100 kOhms
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Number of Turns:
15.0
Adjustment Type:
Side Adjustment
Resistive Material:
Cermet
Mounting Type:
Panel Mount, Through Hole
Termination Style:
PC Pins
Size / Dimension:
Rectangular - 0.350" x 0.276" Face (8.90mm x 7.00mm)