Triad Magnetics CST25-0050
Part No.:
CST25-0050
Manufacturer:
Triad Magnetics
Category:
Current Sense Transformers
Package:
Datasheet:
CST25-0050.pdf
Description:
CURR SENSE XFMR 1:50 500MA TH
Shipping
CST25-0050 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Triad Magnetics
Series:
CST
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Frequency Range:
50kHz ~ 500kHz
Type:
Invasive
Current Rating (Amps):
500 mA
Inductance:
4.7 mH
ET (Volt-Time):
175VµS
Turns Ratio - Primary:Secondary:
1:50
Current Ratio:
DC Resistance (DCR):
500mOhm
Ratings:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.669" L x 0.591" W (17.00mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max):
0.472" (12.00mm)