Triad Magnetics CSE5-100501
Part No.:
CSE5-100501
Manufacturer:
Triad Magnetics
Category:
Current Sense Transformers
Package:
Datasheet:
CSE5-100501.pdf
Description:
CURR SENSE XFMR 1:50 10A SMD
Shipping
CSE5-100501 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Triad Magnetics
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Frequency Range:
250kHz Min
Type:
Invasive
Current Rating (Amps):
10 A
Inductance:
500 µH
ET (Volt-Time):
Turns Ratio - Primary:Secondary:
1:50
Current Ratio:
DC Resistance (DCR):
1.5Ohm Secondary
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.272" L x 0.303" W (6.90mm x 7.70mm)
Height - Seated (Max):
0.210" (5.33mm)