R-K Electronics, Inc. CSB-115A-2-30S
Part No.:
CSB-115A-2-30S
Manufacturer:
R-K Electronics, Inc.
Category:
Time Delay Relays
Package:
Datasheet:
CSB-115A-2-30S.pdf
Description:
RELAY TIME DELAY 30SEC 10A 120V
Shipping
CSB-115A-2-30S Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
R-K Electronics, Inc.
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Socketable
Relay Type:
Mechanical Relay
Function:
One Shot
Circuit:
DPDT (2 Form C)
Delay Time:
0.3 Sec ~ 30 Sec
Contact Rating @ Voltage:
10A @ 120/240VAC
Voltage - Supply:
115VAC
Termination Style:
Plug In, 11 Pin (Octal)