CR Magnetics Inc. CR8349-2000-F
Part No.:
CR8349-2000-F
Manufacturer:
CR Magnetics Inc.
Category:
Current Sense Transformers
Package:
Datasheet:
CR8349-2000-F.pdf
Description:
CURR SENSE XFMR 75A T/H
Shipping
CR8349-2000-F Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CR Magnetics Inc.
Series:
CR8300
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Frequency Range:
20Hz ~ 200kHz
Type:
Non-Invasive (Solid Core)
Current Rating (Amps):
75 A
Inductance:
ET (Volt-Time):
Turns Ratio - Primary:Secondary:
Current Ratio:
2000:1
DC Resistance (DCR):
109Ohm
Ratings:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
1.024" L x 0.670" W (26.00mm x 17.00mm)
Height - Seated (Max):
1.102" (28.00mm)