CR Magnetics Inc. CR4880-500
Part No.:
CR4880-500
Category:
Current/Voltage Transducer Monitors
Package:
Datasheet:
CR4880-500.pdf
Description:
TRANSDUCER VOLTAGE 24VDC
Shipping
CR4880-500 Specifications
Series:
CR4800
Active
Type:
Average RMS AC Voltage Transducer
Input Range:
0 ~ 500VAC
Output:
4 ~ 20mA
Isolation:
2500VDC
Accuracy:
0.5%
Voltage - Supply:
24VDC
Mounting Type:
DIN Rail
Termination Style:
Screw Terminal
Operating Temperature:
0°C ~ 60°C
Approval Agency:
CE, cURus
Reset All
Search Similar
Result:
CR4880-500 FAQ
1. How to order CR4880-500 on CEX ELECTRONICS LIMITED?
3. Are the CR4880-500 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CR4880-500?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of CR4880-500.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as CR4880-500 pin diagram, CR4880-500 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Related Products
ISOBLOCK V-1C (1000V 10V)
ISOBLOCK V-1C (1000V 10V)
Verivolt LLC
ISOBLOCK V-1C (1500V 10V)
ISOBLOCK V-1C (1500V 10V)